facebook
linkedin
youtube

W Warszawie po raz 9. odbyła się konferencja Computerworld „Państwo 2.0”. Co roku jest to okazja do spotkania się osób odpowiedzialnych za kluczowe projekty IT realizowane na szczeblu centralnym. 

Tym razem dyskutowano m.in. o cyfrowych priorytetach administracji na najbliższe lata oraz statusie prac nad najważniejszymi rządowymi projektami IT. Wśród tematów nie zabrakło również technologicznych zagadnień, których znaczenie dla rozwoju cyfrowego państwa w ostatnich latach znacząco rośnie. 

Dwudniową konferencję otworzyło wystąpienie Karola Okońskiego, Pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa, który  przedstawił założenia i plany dotyczące wykorzystania chmury obliczeniowej przez polską administrację. Kolejnymi etapami dyskusji były m.in. rozważania o procesie transformacji technologicznej sektora publicznego w Polsce, narzędziach kierowania rozwojem e-administracji, a także sposoby wykorzystania sztucznej inteligencji w analizie zagrożeń i ochronie przed cyberatakami. Ważnym elementem dyskusji był punkt poświęcony e-fakturowaniu. Od 18 kwietnia Polska zacznie realizować europejską dyrektywę o obowiązkowym przyjmowaniu automatycznych e-faktur w zamówieniach publicznych. Oznacza to, że m.in. urzędy, samorządy i państwowe uczelnie nie będą mogły odmówić przyjęcia takiego dokumentu.

Na konferencji pojawili się szefowie firm EDISON S.A. i Softiq - członkowie konsorcjum PEF Expert. Tomasz Kuciel i Andrzej Plachta podczas dedykowanej prelekcji „E-Faktura 2.0 - fundamenty cyfryzacji Państwa z perspektywy twórców platformy PEF” mówili m.in. o regulacjach dotyczących e-faktur na świecie, wdrażaniu w Polsce unijnej Dyrektywy 2014/55/UE oraz zaletach i możliwościach wykorzystania Platformy Elektronicznego Fakturowania. Słuchacze mogli dowiedzieć się, że w całej Europie faktury elektronicznie zyskują coraz większe znaczenie, a motorem tych zmian jest konsekwentnie prowadzona polityka ustawodawcza na poziomie Unii Europejskiej. W następstwie tych działań rozpoczęto w Polsce projekt zmierzający do stworzenia Platformy Elektronicznego Fakturowania. Jej celem jest dematerializacja papierowych faktur i innych dokumentów przesyłanych pomiędzy wykonawcami zamówień publicznych, a instytucjami zamawiającymi.

Przedstawiciele konsorcjum PEF Expert podkreślali, że firmy i placówki publiczne wymieniają między sobą coraz więcej elektronicznych dokumentów. To przede wszystkim zamówienia, zlecenia, faktury, etc. Ich ręczna obsługa jest coraz droższa, co wynika z braku specjalistów, a w dodatku niepozbawiona jest błędów, często bardzo kosztownych. Zastosowanie automatycznie przetwarzanych e-faktur sprawia, że dokumenty handlowe wymieniane są automatycznie, a po stronie człowieka jest wyłącznie ich akceptacja. To drastycznie skraca cały obieg dokumentów czyniąc go jednocześnie praktycznie bezbłędnym i znacząco tańszym. Szacuje się, że wdrożenie takiego systemu zmniejsza koszty obsługi zamówień i fakturowania o 60-80% nie biorąc pod uwagę wyższego zadowolenia klientów z jakości obsługi.

Drugi dzień konferencji skupiał się na cyberbezpieczeństwie i walce z zagrożeniami w sieci. Sesja rozpoczęła się od prezentacji Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa, a następnie debatowano o dobrych praktykach z obszaru ochrony IT w administracji oraz cyberprzestrzeni jako V domeny operacyjnej. Konferencję zamknęła sesja pod hasłem „Zdrowie 2.0”.

W konferencji Computerworld „Państwo 2.0” co roku biorą udział m.in. przedstawiciele rządu, prezydenci miast, szefowie działów IT urzędów miejskich, wojewódzkich i marszałkowskich oraz liderzy biznesu. Tegoroczna edycja odbyła się w warszawskim Centrum Konferencyjnym Polin.

Państwo 2.0

RELACJE INWESTORSKIE

MEDIA

EDIPEDIA

POLITYKA PRYWATNOŚCI 

NEWSLETTER

ZAPISZ SIĘ

BAZA WIEDZY

AKTUALNOŚCI

WEBINARIA

EDISON S.A.

ul. Dobrego Pasterza 122A
31-416 Kraków 

KRS 0000040306 
REGON 351139980 
NIP 6761598008

KONTAKT

+48 12 21 32 300
info@edison.pl
sales@edison.pl

 

SOCIAL MEDIA

facebook whiteli whiteyt white

EDITEL Group

Editel Austria GmbH
Editel CZ s.r.o.
Editel SK s.r.o.
Editel Hungary Kft.
Editel Adria d.o.o.

 

PEF logo 

 

iso

 

Peppol
ISO/IEC 27001
ISO 14001:2015 i 9001:2015 
EDISON S.A. is member of EDITEL Group   Editel do stopki