![]() |
Rozwiązania EDI dla branży meblarskiej |
Polska branża meblarska
Według danych Eurostatu za rok 2018 Polska była trzecim krajem pod względem sprzedaży mebli w Unii Europejskiej z wynikiem 11,4 mld euro.
Polska jest również drugim największym eksporterem mebli w Europie i trzecim na świecie. Szacuje się, że pod względem liczby producentów i pracowników w tej branży Polska jest liderem w Europie.
Wg danych Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli (OIGPM) wartość mebli sprzedanych poza Polskę sięgnęła w 2021 r. rekordowego poziomu 58,8 mld zł.
Polskie meble trafiają głównie za naszą zachodnią granicę, do Niemiec. Znaczącymi odbiorcami polskich mebli są również: Czechy, Wielka Brytania, Francja oraz Holandia. Polscy producenci zaczynają zdobywać także bardzo wymagający rynek Stanów Zjednoczonych.
Elektroniczna wymiana danych w branży meblarskiej
We wszystkich krajach będących głównymi odbiorcami polskich mebli bardzo mocno rozpowszechniona jest technologia EDI (ang. Electronic Data Interchange, czyli Elektroniczna Wymiana Danych). W Niemczech, Czechach czy USA elektroniczna wymiana danych (EDI) jest powszechnie stosowana w automatyzacji transakcji handlowych w łańcuchu dostaw. Stąd tak ważne jest dla polskich eksporterów, aby zaimplementować elektroniczną wymianę danych.
Edison S.A. od lat wspiera polskich eksporterów mebli, łącząc ich poprzez EDI ze wszystkimi sieciami dystrybucji w Europie i na świecie. Mając na względzie rosnące koszty pracy i materiałów jednym z najważniejszych aspektów prowadzenia działalności (w tym na konkurencyjnych rynkach międzynarodowych) będzie utrzymanie bazy kosztowej na rozsądnym poziomie. Elektroniczna wymiana danych zaczyna być coraz częściej obecna w łańcuchach dostaw polskich producentów.